Türgi

Riik: Türgi

Pealinn: Ankara

Riigi pindala: 780 580 km²

Rahvastik (arv, rahvused jne): 70,5 mln elanikku

Religioon: islam

Riigikeel: türgi

Riigikord: parlamentaarne vabariik

Kliima: Ühtsest Türgi kliimast rääkida ei saa, kuna riigi eri regioonides on kliima isesugune. Türgi rannikualadel mõjutab ilma meri, seetõttu on sealne kliima mahedam. Riigi keskosas ja mägedes valitseb mandriline kliima. Rannaäärsetel aladel on suvi kuiv ja kuum. Türgi põhjapiirkondades, iseäranis Musta mere äärsetel aladel ei ole suved nii kuumad kui Egeuse mere kaldal. Juulikuu keskmine õhutemperatuur Musta mere ja Marmaara mere äärsetel aladel on 22–24°C, Vahemere rannikul 25–32°C, Anatoolia kiltmaal aga üle 30°C. Kõige vähem sademeid esineb maist oktoobrini (välja arvatud Vahemere rannikualadel). Suvel sajab Türgis sooja hoovihma.

Ajavöönd: GMT+02:00

Rahaühik: uus Türgi liir (TRY)

Elekter: 220V


Asukoha tõttu Euroopa ja Aasia ristteel on Türgi kultuur ja rahvastik väga mitmekesine. Türgi ajalugu hõlmab hetiitide muistset tsivilisatsiooni, Kreeka ja Rooma ajastut (kui apostel Paulus viis sinna ristiusu) ning Bütsantsi ja Otomani impeeriumi. Kaasaegne Türgi Vabariik kui läänelik ilmalik riik on asutatud 1923. aastal. Peaaegu 99% elanikest on moslemid. Riigi kaguosas elab arvestatav hulk kurde. 300. aastal sai Musta merd ja Vahemerd eraldava Bosporuse väina ääres asuvast Konstantinoopolist (tänane Istanbul) Bütsantsi impeeriumi (Ida-Rooma riigi) keskus. Türgi arhitektuuri pärlid on Selimi ja Suleimani mošeed ning maailmakuulus Püha Sofia kirik, mis teenis Otomani ajal mošeena ning on praegu muuseum. Türgi tohutu arheoloogiline pärand meelitab kohale turiste. Oma hiilgeajal oli Otomani impeerium peamiseks jõuks Vahemere ida- ja lõunakaldal ning Lähis-Idas. Türgi köök kasutab palju lambaliha, ka kitsepiimast tehtud jogurt on populaarne, eriti segatuna kurgi, küüslaugu või piparmündiga. Kohvi joomise traditsioon on pikk, kohvikud on populaarsed kohtumispaigad.

Miks just Türgi - idamaalik luksus ja euroopalik teenindamine – Türgi kuurordid on parimad Vahemere rannikul. Antalya ajalugu ulatub tagasi 2. sajandisse enne meie ajaarvamist. Linnas ja selle lähiümbruses on arheoloogid avastanud 27 antiiklinna varemed. Sajandite jooksul on siin vaheldumisi valitsenud kreeklased, roomlased, bütsantslased, pärslased, kuni lõpuks piirkond sattus Osmani impeeriumi mõju alla. Antalya rikkast ajaloost kõnelevad paljud säilinud ajaloomälestised. Linna arheoloogiamuuseumi hinnalised ja unikaalsed eksponaadid on omamoodi suurepärasteks teejuhtideks ajarändel paleoliitikumist Osmanite impeeriumi kõrghetkeni. Tänapäeval on suursuguse loodusega Antalya tõeline puhkuseparadiis. Päike paistab siin ligi 300 päeva aastas, seetõttu kestab suplushooaeg maist novembrini. Antalyas leidub palju heatasemelisi hotelle, pansionaate, kohvikuid, baare, diskoteeke, õdusaid poekesi ja suuri kaubanduskeskusi. Siin asub ka suurepärane põnevate liumägedega ja paljude muude veeatraktsioonidega veepark "Aqualand", mis kahtlemata jätab unustamatu mulje nii suurtele kui väikestele.

49 km kaugusel Antalyast asub Aspendos, mis on kuulus suurepäraselt säilinud antiikaja amfiteatri poolest. Aspendose amfiteater on antiikarhitektide suure ande ja hea akustika-tundmise tunnistajaks. Ehkki amfiteater oli ehitatud 2. sajandil e.m.a. Marcus Aureliuse valitsemisajal, vaimustab selle akustika siin esinevaid maailmanimega lauljaid tänapäevalgi. Amfiteater mahutab 15000 vaatajat. Lähedal asub ka muistne sadam Side Apolloni templiga ja rooma saunaga. Side arheoloogiamuuseumi ekspositsioon on huvitavamaid Türgis.

13. sajandil e.m.a. rajatud Perge (19 km Antalyast) on suurepärane näide antiik-Rooma linnaarhitektuurist. Tänaseni säilinud tänävavõrk, arheoloogiliselt väärtuslik linnavärav, amfiteater ja staadion toovad meieni Perge linna hiilgeajad. Selles linnas elas ja töötas matemaatik Apollonios (3.-2. saj. e.m.a.), kes tõi geomeetriasse mõisted ellips, hüperbool ja parabool.

Pamukkale on üks imepärasemaid kohti Türgis. Siin asuvad valge mineraalidekihiga kaetud stalagmiitkanjonid. Terrasside astmetel segunevad kuuma- ja külmavee ojad. Türgis levinud legendi kohaselt on Pamukkales suplemine noorendava toimega. Muidugi on see kõigest legend, kuid Pamukkale veel on tõepoolest mitmesuguseid raviomadusi. Selle looduseime kõrval asuvad iidse linna, 2. sajandil e.m.a. asutatud Hierapolise varemed amfiteatri, Türgi suurima nekropoli, rooma saunade ja Apolloni templiga.

Lisaks kõige müstilisematele maastikele,  suurepärasele arhitektuurile ning rikkale ajaloopärandile pakub Türgi ehedat soojamaapuhkust tänu oma soodsale kliimale. Tere tulemast päikselisse Türki!

Liitu uudiskirjaga