Armeenia

Riik: Armeenia

Pealinn: Jerevan

Riigi pindala: 29 743 km²

Rahvastik (arv, rahvused jne): 3 mln elanikku

Religioon: kristlus

Riigikeel: armeenia

Riigikord: vabariik

Kliima: Kuigi Armeenia paikneb subtroopikas, on kliima suurte kõrgusvahede ja pinnamoe liigestatuse tõttu eri paigus väga erinev. Suved on kuivad ja päikselised ning kestavad juunist septembri keskpaigani. Talved on suhteliselt külmad ja ohtra lumega.

Ajavöönd: GMT+05:00

Rahaühik: dramm (AMD)

Elekter: 230V, europistik


Armeenia asub Lõuna-Kaukaasias. Tänane Armeenia on territooriumilt vaid kümnendik endisest hiilgusest. Kuid mõttes on nad endiselt suured ja seda annab igal sammul tunda.

Armeenlased on väga iseteadlik rahvas ning seda iseteadvust toetavad ka väga võimsad legendid. Ühe sellise kohaselt olevat armeenlased piiblitegelase Noa, kelle laev vastavalt raamatute raamatule peale suurt uputust Ararati mäel maabus, otsesed järeltulijad. Seetõttu on Ararati mägi ja kõik sellega seonduv armeenlaste jaoks ülimalt püha. Nii vaade mäele kui ka tema nime kandev konjak on rahvuskanglase staatuses. Kõige selle taustal tundub fakt, et püha mägi Ararat asub täna ajaloolise vihavaenlase, Türgi, territooriumil, lausa röögatuna. Armeenlaste suurimaks uhkuseks Ararati järel on nende kirik. Armeenia on esimene kristlik riik maailmas, olles kuulutanud kristluse ametlikult oma riigiusuks juba 301. aastal.

Armeenlased üritavad endale veel paljusid teisigi esikohti näpsata. Kas ja kui tõeselt, selle üle otsustavad kunagi ajaloolased, aga legendid on väga muljetavaldavad. Gorise linna lähedal Karahunjas, mida Armeenia Stonehengeks nimetatakse, on säilinud üle seitsme tuhande aasta tagasi korrapäraselt püstitatud kivid. Sajad iidsed augustatud kivimürakad moodustavad korrapärase kujuga ringi, mida väidetavalt observatooriumina kasutati ning millega üritatakse tõestada, et armeenlased olla olnud esimene tsivilisatsioon maailmas. 

Enamuses riigis valitseb kuiv, kõrgmäestikuline kliima. Juulis ja augustis on keskmine temperatuur 35 °C, seetõttu on ringi liikudes soovitatav alati võtta kaasa joogivett. Õhtud kipuvad olema jahedad, isegi suvel, kus temperatuur võib langeda kuni 18 °C. Mai-juuni ja september-oktoober on hea aeg riigi külastamiseks, sest ilmad on mõõdukalt soojad, keskmine temperatuur 25 °C. Avasta Armeeniat meie ringreisil mais!

Liitu uudiskirjaga