Reisiinfo
Toimumisaeg 26. märts - 10. aprill 2018
Reisi kestvus 15 ööd
Sihtkoht Jamaica
Lähtekoht Tallinn
Hotell
Hotelli reiting ?*
Hotelli info
Tuba
Toitlustamine Vastavalt reisiprogrammile
Hinnas sisaldub Kõik transfeerid, sissepääsutasud ja majutused, loomulikult kogu retk vastavalt programmile, toitlustus 3 päeva kodukohvikus, piknik 6ndal päeval ja Jamaica toidu valmistamise workshop.

Reisiseltskond: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht Tarrvi Laamann

Osavõtutasu: 2 590 eur, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn – Kingston – Tallinn (al. ca 1000 eur)

Jamaica, ehkki pindalalt väikene, on kultuurilise mitmekesisuse poolest kindlasti suurriik terves laias maailmas. Siin troopilisel paradiisisaarel on segunenud kõikide maailma nurkade kultuurid: India, Lõuna- ja Põhja-Ameerika, Euroopa, Aafrika ja isegi Jaapani. Väikese saareriigi rahvamuusikat reggaet teab iga laps ja vanur. Jamaica on tuntud ka oma nn “slow going” mentaliteedi ja hüüdlause: “Jamaica, no problem!” poolest. Meie reis järgib kõiki Jamaica loomuomaseid kontuure, sest reisijuht Tarrvi Laamann on Jamaical nii kohalik ja oma, kui üldse olla saab – ta peab seda oma teiseks koduks juba peaaegu kaks aastakümmet, tunneb inimesi, jagab „biiti“ ning mängib koguni kohalikel pidudel plaategi. Tarrvi reis viib osaleja Jamaica kohalikku muusika-, kultuuri- ja ka merelainesse ning teeb seda viisil, mis kindlasti ei õnnestuks ilma kohapealsete oma inimeste ja sõpradeta. Turistilõkse sellel reisil ei ole - kõik elukohad, külastatavad paigad, restoranid ja õhtused muusikaüritused on hoolega valitud „salakohad“, mis Tarrvil on aastatega kogunenud. Bussiga loksutakse nii palju kui vajalik, aga nii vähe kui võimalik. Respect, everything irie!

Foto: Tarrvi Laamann

PROGRAMM

1. päev. Saabumine, Kingston

Tallinnast Jamaica pealinna Kingstonisse, kuhu jõutakse ajavahet arvestades sama päeva õhtul. Koguneme ning ööbime Kingstonis, puhkame välja pikast lennureisist, lülitame sisemised kellad Jamaica ajale.

2. päev. Kolime koju kalurikülas

Sõidame varahommikul sagivast Kingstoni “asfaltdzunglist” Kariibi mere liivastel randadel asuvasse väikesesse rahulikku kalurikülakesse, et näha autentset ja tõeliselt chilli “no problem“-Jamaicat. Sellest külast saabki meie „baaslaager“ ja kodu, kust teeme väljasõite, kuid mis on ka ise tõeliselt maaliline ning äge koht, mis annab tunnetuse Jamaica igapäevaelust. Majutume lihtsasse, kuid mugavasse ja hingega peremajutusse, kus lisaks tubadele on meie päralt köök, sisehoov, mõne sammu kaugusele jääv mererand. Õhtupoolikul ujume, lõõgastume, sööme head toitu, tutvume kohalikega - puhkus ongi lõpuks alanud.

Foto: Tarrvi Laamann

3. päev. Seame end sisse, soojeneme nii kehalt kui hingelt

Külakese päevad algavad Jamaica hommikusöögiga populaarses kodukohvikus, kus saab traditsioonilisemate hõrgutiste hulgas ka Jamaica põnevat rahvustoitu - ackee puuvilja soolakalaga, joogiks aga näiteks Blue Mountain kohvi, mis on üks kallimaid kohvisorte maailmas. Kui kõht täis ja kohalikega jutud räägitud (ning veidi keelekõlaga harjutatud), siis jätkub puhkus, kohanemine kliima ja kohaliku meelega, sest tõenäoliselt oleme sattunud maailma sõbralikumasse linnakesse ja parimasse randa, kus mõnusalt lõõgastuda ning oma meel järjest enam Jamaica õigele „sagedusele“ tuunida.

Black River Foto: Tarrvi Laamann

4. päev. Black River mangroovisoo

Külastame paadiga Black River mangroovisood, kus võime kohata alligaatoreid, erinevaid veelinde, aga külastada ka kohalikku džunglibaari. Ühtlasi külastame ka maailmakuulsat “keset merd” asuvat baari. Õhtupoolikul jõuame tagasi oma järjest kodusemaks muutuvasse kalurikülakesse.

5. päev. Veemõnud liivalt või kohalike kalapaadist ning fototuur kodukülas

Foto: Tarrvi LaamannKes tahab kaluriküla kohalikega hängida ja päevasel kuumal ajal eriti liikuda ei soovi, nende päralt on täna fantastilised rannamõnud. Lisaks sellele on kalurikülas küllaldaselt chillimise ja nn “elu jälgimise” kohti, kus inimesi ja elu vaadata, jääkülm kookospähkel, värske    

mahl või Red Stripe’i õlu käeulatuses. Aga kes soovib, võib minna koos kohalike kaluritega varahommikul kalale ning tulla tagasi enne päikseloojangut. Kaluritel oleks huvitav ja paljud neist on hea meelega nõus näitama oma eluviisi – ei juhtu just tihti, et mõni välismaalane nendega ühes soovib minna. Kunstihuvilistele on külldaselt ägedaid kohti, kus joonistada, maalida või näiteks luuletusi või reisikirja kirjutada. Fotograafiahuvilisi peame kahjuks kurvastama, sest head vaated ja tegevuskaadrid ei paista siin küll lõppevat. Haha! Väga inspireeriv on, väga! Elu juhtub sinu silmis iseenesest - võta ainult kaamera kätte ning passi tänavanurgal.

6. päev. Väljasõit loodusesse

Läheme väljasõidule – peame pikniku Jamaica ilusaima veekose juures. Saame nautida troopilise saareriigi loodust, otse selles einestades ja kurku karastades. Tolles veevulinarikkas kohas on ka hea lihtsalt lõõgastuda, aga ka ringi uidata – värvikirevaid ja unikaalseid hetki, mida näiteks fotoaparaadi mälukaardile talletada, on siin rohkesti. Õhtuks jõuame taas tagasi nüüdseks juba täitsa koduseks saanud kalurikülla.

Appleton Estate landscape, Jamaica Foto: Tarrvi Laamann

7. päev. Jamaica toidu valmistamise töötuba

Sel päeval toimub Jamaica toidu valmistamise töötuba (workshop) saareriigi  professionaalse koka juhendamisel. Jamaica on saar, kus ka kõige lihtsamad toidud on väga maitsvad ja hõrgud. Nii ka selles minimalistlikus troopikaköögis valmivad “rasta ital”- ja “reggae fish” toidud. Loomulikult naudime hiljem valmistatu maitset – kus mujal kui rannas koos unustamatu päikeseloojanguga.

8. päev. Väljasõit Appleton’i rummitehasesse

Väljasõit Appleton’i rummitehasesse. Appleton on Jamaical 1749 a. sündinud rummifirma, mida impordivad rummiteadlikumad riigid üle maailma. Appleton’i rumm võib olla puskarilaadne hele, mis on hea koteilide valmistamiseks, või lausa konjaki tüüpi tumedat sorti, mida tarvitatakse puhtalt.

9. päev. Küla chill - koduküla muutub tõeliselt koduseks

See on see päev, kui mõtled, et tahaks siia elama asuda, sest kõik on ju olemas: muusika, inimesed, rahu, chill, söök, jook - ja muidugi rand, merelained ja palmipuud. See päev on täpselt nii vaba, nagu sa ennast ise sisimas tunned. Puhkus ja kehakosutus, et valmistuda Kingstoni seikluseks.

Foto: Tarrvi Laamann

10. päev. Kingstoni reggae-dancehall õhtu

Sõidame Kingstoni ühele vanimale reggae-dancehall õhtule, mis on tegutsenud juba ligi 37 aastat ja seda iga kolmapäev! Weddy-Weddy Wednesday. Muusika eest vastutab Stone Love Sound, kes on nii legendaarne, et isegi kui Discovery Channel tegi loo “Soundsysteemid Jamaical” oli Stone Love see kellest räägiti. Peol saab igaüks olla nii kaua, kui jaksab, sest ööbime hotellis siinsamas Kingstonis.

11. päev. Kingston ja Bob Marley 

Puhkame, ujume ja pühime “tantsutolmu” pealt. Vaatame pealinnas ringi, võtame mõned küpsekanad, külastame Bob Marley muuseumit ning teeme tiiru ka Trenchtown’is, mis on raggae-muusika sünnipaik. Tüüpiline eksiarvamus on, et Trenchtown on ohtlik, hirmus ja haisev slumm, mis on oma nime saanud läbi linnaosa jooksvate avatud reoveekanalite järgi – tegelikult tuleneb see nimi hoopis Iiri maaomaniku Daniel Trench’i nimest, kes siinseid alasid kunagi omas, ning linnaosa on täis värvikirevat koloriiti ning kamaluga kultuuri ja elu.

12. päev. Bacchanal Soca Karneval

Valmistume Kingstonis karnevaliks. Kel soovi, võib ka endale soetada uhked karnevaliriided, mis jääksid eluaegseks mälestuseks Kariibidelt. Aga võib ka niisama puhata ja riideid ning suveniire šopata. Tasub pidada siestat ning koguda energiat, sest õhtul algab suur Bacchanal Jouvert reede, mis kestab hommikutundideni! Vaata meeleolukat videot 2017. aasta sündmustest.

Foto: Tarrvi Laamann

13. päev. Kingstoni chill

Ärkame hilja ning võtame rahulikult, sest sel päeval on taas vaja säästa jõudu eesootavateks sündmusteks. Muidugi saab selgi päeval linna peal ringi uidata – tegevusest puudu ei tule ning kindlasti ei ole Jamaica ilmaelu muutunud üksluiseks. Ka mõnda juba tuttavasse söögikohta sisse astudes leiab eest kindlasti toredaid inimesi, kellele sinu nägu juba tuttav ning kes seetõttu suhtuvad külalistesse ka palju usaldavamalt – kes ägedatest kohtadest lihtsalt mööda tuhiseb, sel jääb kindlasti osa Jamaica päriselu nägemata. Oleme kohalikud ja võtame vabalt.

14. päev. Road March, Truck On Da Road!

Ennelõuna paiku algab “Bacchanal Road March”. Tänavatel tantsivad ja marsivad kümned tuhanded kostümeeritud tantsijad, saateks ragga/soca muusika, mis kostumas ülisuurtest kõlarite tornist. Muusikat mitte ainult ei kuule, vaid tunneb iga raku ja lihasega – kõik see liikuv ja väga lõbus “helitantsumasin” on kogukehaline kogemus. õhtul aga ootab meid korralik suurlinna-stiilis õhtusöök, sest Jamaica võib olla ka midagi enamat, kui tänavanurgalt kahmatud „jerk chicken“. Hilistundidel aga on kõikidel auväärt grupi liikmetel VIP-kutse Kingstoni klubisse, kus teeb DJ etteaste reisijuht Tarrvi ise, Eesti Bashment FM DJ. 

15. päev. Kingston, lahkumispäev

Hommikul sööme ühe korraliku pika hommikusöögi, maandame reisimõtteid ja häid emotsioone, jõuame ka veidi linnas ringi jalutada. Pärast lõunat aga suundume lennujaama, Euroopa poole teele. Koju jõuame 16. päeva õhtuks. Läbi ta sai, aga pole hullu, sest - Jamaica, no problem!

Hinna sees on

  • kõik transfeerid 
  • sissepääsutasud 
  • kõik majutused
  • loomulikult kogu retk vastavalt programmile.
  • toitlustus 3 päeva kodukohvikus, piknik 6ndal päeval ja Jamaica toidu valmistamise workshop on samuti meie poolt

Hinna sisse ei kuulu

  • söögid-joogid, õlu ega jerk chicken väljaspool ülalnimetatud hetki, kuid kõik see on Jamaicale kohaselt üsna taskukohane 
  • reisi- ja tervisekindlustus 
  • programmi mittekuuluvad lisaekskursioonid (mida ei ole programmis ka kirjas, kuid mida on mõnedes paikades võimalik organiseerida). Igal juhul suurte lisakulutustega sul arvestada ei tule.

Igaühe õhtuseid väljaskäimise soove siinkohal prognoosida ei oska, kuid kui arvestad 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult ja rikkalikult söödud, joodud, õhtuti väljas käidud ja kott suveniiride ja käsitööga ka olemas. PS! Hea jutu peale saamiseks kohalikega, võib omalt poolt võtta kaasa Eesti šokolaadi, odavat tubakat (Jamaical maksab tubakas väga palju) või Vana Tallinna suveniirpudeleid.

Eesti kodanikud võivad viibida Jamaical viisavabalt kuni 30 päeva turismi eesmärgil tingimusel, et on olemas tõend või vaktsineerimispass, mis kinnitab vaktsineerimist leetrite, lastehalvatuse ja punetiste vastu. Tõendi puudumisel saab viisat taotleda piiril, selle maksumus on ca. 100 USD. 

Foto: Tarrvi Laamann

Foto: Tarrvi Laamann

Reisijuht Tarrvi Laamann on Jamaica tuntuim kultuurisaadik Eestis. Ta on maalikunstnik, teeb tuntud raadiosaadet Bashment (Raadio2) ning veab samanimelist peosarja, õpetab Eesti Kunstiakadeemias moku-hanga’t ning on populaarse raamatu “Minu Jamaica. Pole probleemi!” autor. Tarrvi reisid on sama huvitavad ja kirevad nagu tema värviküllased kunstiteosed ja ametid, mida ta on oma elu jooksul pidanud Eestist Jamaicani, DJst plaadipoe müüjani. Samas on ta reisid väga chillid, milles on tunda suurt puhkust ja elurõõmu – bussiga loksutakse nii palju kui vajalik, aga nii vähe kui võimalik. „Respect, everything irie“, ütleb Tarrvi.

Lisaks palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade (reisitingimused) ning põhimõtetega.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi riietuse jms küsimused :)


Tunned huvi ja soovid reisi kohta rohkem infot, võta meiega ühendustTahad edaspidi infot põnevate reiside ja heade pakkumiste kohta, siis ühine meie uudiskirja saajatega.

Lisa arvamus

Märkus: HTML kood ei ole lubatud!
    Halb           Hea

Jamaica ja Bacchanali karneval. Pole probleemi!

Reisi algus: 26. märts 2018

  • al. 2,590 €/in.

  • või 97 €/kuus