Reisiinfo
Toimumisaeg 1. - 14. oktoober 2018
Reisi kestvus 13 ööd
Sihtkoht Kuuba
Lähtekoht Tallinn
Hotell
Hotelli reiting ?*
Hotelli info
Tuba Kahene tuba
Toitlustamine Hommikusöögiga
Hinnas sisaldub Kõik transfeerid ning majutus ja kõik hommikusöögid ning kogu retk vastavalt programmile.

Osavõtutasu: 2 099 eur, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn-Havana-Tallinn al. ca 800 eurot.

Reisiseltskond: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht Ivo Tšetõrkin või Karmen Tornius.

Kuuba romantika ei helgi küünlavalgel – maal, kus materiaalseid rikkusi on vähe, on elu karm ning nurgeline. Aga rikkused, mida siit leiab, ei olegi raha eest müüdavad. Mitmekihilist, raskesti hoomatavat, kuid sellest hoolimata elust pulbitsevat ning endassehaaravat Kuubat tuleb otsida mitte hotellidest ja läbi bussiakna, vaid kodudest, tänavalt ja rahva seast.

Kuubale tuleb minna, kuni ta on veel selline, nagu ta täna on. Keerulise mineviku ning veel mitmekihilisema olevikuga maa on kiires muutumises – uued autod, internet ja nutitelefonid tungivad peale ning muudavad kindlasti oluliselt seda Kuubat, mida paljud armastavad just sellisena, nagu ta on püsinud aastakümneid. Kuuba parimad ja huvitavaimad kohad ei ole märgitud ühelgi kaardil. Nende leidmiseks on vaja varuda aega, kannatust ja hoida meeled avatud.

Seda maad on vaja hingata ja kogeda kõigi meelte, mitte ainult silmadega. Kõigil neil põhjustel ei torma me bussiga ühe kiriku juurest teise juurde ning ei proovi nende nappide päevade jooksul läbi kammida tervet seda riiki, mis ikkagi on idast läände üle 1200 kilomeetri lai. Selle asemel võtame ette vähem kohti, aga see-eest põhjalikumalt. Et saaks kohalikku ellu korralikult sisse elada, kultuuriga näost näkku kohtuda, aga et jääks aega ka nautimiseks ja puhkuseks, mida üks reis ju samuti on.

Kolm tähtsamat mõtet, mis meie Kuuba reisi puhul enne kaasatulemise otsustamist kindlasti endal selgeks tuleb mõelda:

See reis ei sobi kindlasti igaühele. Kuuba eksootika ei „raba jalust“, nii nagu see on ehk Peruus või Boliivias. Massiturism on Kuuba inimeste suur sissetulekuallikas ning kuubalased on turistide pealt teenimise süsteemid hästi „sisse töötanud“. Ikka tuleb keegi, kelle „vend töötab sigarivabrikus“, keset „autentset“ tubakakasvandust avastad lõpuks siiski ka mojito-baari ning seda restorani, kus „päris-kuubalased“ ise söömas käivad, ei ole olemas. Sest nende maailm ja majanduslik elu erineb kapitaalselt kogu ülejäänud maailmast ning seda lõhet ei ole võimalik ületada – turist jääb turistiks, ei aita siin ei keeleoskus ega ka ükski muu ime. Seega, päris-Kuuba tunnetamiseks tuleb rakendada üksjagu fantaasiat ning teha järeldusi detailidest.

Teiseks puuduvad Kuubal suured loodusimed. Suur osa saarest on omal ajal metsast paljaks raiutud, et teha ruumi suhkruroole, kohvile ja tubakale. Jalutuskäike metsas ja põldude vahel saab küll teha, kuid paljurännanud välismaalasele võib Kuuba supp looduse poolest veidi lahjaks jääda.

Ning kolmandaks. Sellel reisil on piisavalt vaba aega omaette olemiseks ning ise linna peal ringi vaatamiseks – seda nii Havannas kui Trinidadis. Lisaks veel peaaegu 3-päaevane rannapuhkus Playa Larga’l. Planeeritud tegevuste osas ei ole programm nii tihe, nagu võib-olla mõnel meie teisel reisil. Kuuba elu kulgeb sellises rütmis, et seda on vahel tore lihtsalt kohvikus mojito-klaasi taga jälgida ning omavahel mõtteid vahetada – pilt saab ehedam, kui mööda kirikuid ja muuseume kapates. Rumm kõikides oma kokteilivariatsioonides on Kuuba elu pärisosa ning õhtuti käime väljas – on ju ka ööelu osa kultuurist ning soovime haarata ka seda.

Ühesõnaga - grupi vaimsus ja see, et kõik reisi olemusest ja ülesehitusest ühtemoodi aru saavad, on äärmiselt oluline. 

PROGRAMM:

1.päev. Lend Tallinn-Amsterdam-Havanna, kokku ~16h. Seame ennast sisse kaunis ja mugavas kodumajutuses vanalinnas.

2. päev. Havanna. Havanna kesklinn jaguneb kolmeks linnaosaks. Habana Vieja on selle linna eklektilise arhitektuuri pärl. Centro maalib silmiavava pildi Kuuba tänapäevaelust, ning Vedado, mis revolutsioonieelsel ajal oli kuulus glamuurne kasiino-piirkond, on tänagi rikas hotellide, restoranide ja ööelu poolest. Promenaad, Malecon, on loomulikult Havanna ja terve Kuuba sümbol ning kvintessents, eriti veel õhtuvalguses. Tõeline vabaõhuteater, „vaese mehe kabaree,“ kus terve linn kohtub, vaidleb, kurameerib ja promeneerib. Kuuba pealinn ja süda elab harukordse kirega ning tema suurim vaatamisväärsus on ikkagi tänavateater, tema igapäevaelu sürreaalne ja sõnades kirjeldamatu kompott. Kus mujal on võimalik näiteks näha 1955. aasta Buick’i, millel on Volga käigukast ja mootor, roolis aga istub sigarit pahviv arst, kes tööst vabal ajal sõidab taksot ning on ka isehakanud giid Havannas.

Ei unusta me ka Ernest Hemingway’d, kes elas Kuubal hea 15 aastat oma elust ning kirjutas siin mitu surematut romaani. Kindlasti satume tema jälgedes mõnda tema lemmik-kohvikusse. Rumm, sigarid ja kohvi on ikka Havanna elu lahutamatuks osaks olnud - ei unusta ühtegi neist.

Aga Kuuba hing on peidetud tema muusikasse. Muusikale pühendamegi enamus oma õhtud nii Havannas kui ka pärast Trinidadis. Siin leidub muusikat seinast seina, salongikabareest mahajäetud varemetes toimuvate rumba-õhtuteni, kus higised kehad pöörlevad tolmusel põrandal hommikuni. Loomulikult ei piisa kõige selle kogemiseks ühest päevast, aga et Havanna meid päris alla ei neelaks, katsume aega jaotada nii, et Havannaga jääks aega tutvuda ka reisi lõpus.

3. päev. Lahkume Havannast. Sõidame Viñalesesse, mis asub saare idaosa mägedes. Meie kulguriks on 1952. aastast pärit uhkete vormidega mikrobuss, mis jääbki meie käsutusse terve reisi ajaks. Ta ei ole, tõesõna, enam esimeses nooruses, kuid ühildub suurepäraselt Kuuba igapäevaeluga. Teele jääb Soroa orhideefarm, lõunatame ühes vahvas kunstnike perekonnas, kes oma köögi ja hoovi on lahkesti külalistele avanud. Ümberkaudsete talupoegade põllumajanduskeskusena on Viñales selline vahva veidi Metsikut Läänt meenutav ajamasin, kus peetakse kukevõitlusi ja liigutakse pigem hobuse, kui auto või bussiga. Õhtul aga ootab meid ilus kodumajutus, mille pererahvas – noor abielupaar Yaneisi ja Joel – on vist kõige külalislahkemad ja abivalmivad inimesed kogu saarel - ning perenaise tehtud õhtusöök värsketest mereandidest. 

4. päev. Hommikupoolikul teeme mõnetunnise jalgsimatka mööda ümberkaudseid künkaid ja põlde ning jälgime Kuuba maaelu. Kuna just siin maanurgas kasvab kõige kvaliteetsem Kuuba tubakas, külastame kindlasti ka mõnda tubakaistandust. Maastik on siin kaunis ja värviline ning eriti torkavad silma järskude kaljunõlvadega hiiglaslikud karstimoodustised, mida hüütakse mogote’deks. Pärast lõunat aga ootab ees pikem autosõit Matanzasesse, kuhu jõuame ilmselt hilisel õhtutunnil.

Meie tuuribuss - 1952. a. International Harvester - ning selle lõbusad juhid.

5. päev. Teeme linnatiiru Matanzases. Sellelt linnalt pühiti tolmukord pealt alles mõni aasta tagasi, kuna temast ei olnud konkurenti Havanna vanalinnale ning teisel pool paiknevatele Varadero randadele. Seetõttu aga saab siin heita pilgu nii vanale koloniaalarhitektuurile kui ka Kuuba tänapäevale ilma, et silm kusagil teisi turiste silmaks. Leiva- või kartulisabas tunglemine, mis Havannas on turisti pilgu eest kõrvale juhitud, on Matanzases täitsa igapäevane nähtus. Lõuna paiku hakkame taas sõitma ning õhtuks jõuame Kuuba ühte kauneimasse koloniaallinna Trinidad’i.

6. päev. Trinidad jäi 1850. aastal magama ning ei ole tänaseni üles ärganud. Ränduritele on see suurepärane võimalus jalutada mööda suurepäraselt säilinud 19. sajandi suhkrupealinna ning tunda end nagu tulnukas tulevikust. Aga see linn ei ole ainult staatiline muuesum – ta elab täiel rinnal ka tänapäeva-Kuuba elu. Siin on rikkalik elava muusika scene, fotohuvilistele pakuvad kohalikud elanikud ja fantastilised majad ideaalseid pildistamismomente. Nagu Havannaski, tuleb siingi vaid astuda mõni tänavavahe turist tuubil peatänavast kõrvale, ja elu ning rütm muutub tundmatuseni. Munakivisillutis asendub liivateega, autod eeslite ja muuladega. Hämmastaval kombel satub Trinidadi äärelinna niivõrd väike osa linna igapäevaselt külastavatest tuhandetest turistidest, et siinsed elanikud ei ole veel õppinud nende pealt teenima. Lapsed mängivad jalgpalli, vanad mehed ja naised muljetavad oma majade ees, uksed on pärani ja keegi ei küsi foto eest peesot.

7. päev. Teeme väljasõidu Valle de los Ingenios’is asuvatesse suhkrurooistanduste varemetele, millest koguneski omal ajal kogu Trinidadi rikkus. 19. sajandil mahajäetud standuste varemeid, kus sajad orjad oma isandaid ning läänemaailma kohvipisikut teenisid, on tänaseni alles ning pakuvad omapärast vaatamis- ja pildistamismaterjali. Lõunaks jõuame tagasi Trinidadi – vaba aeg, et puhata ja mängida. 

Trinidad ei ole suur linn – siin on mõnus niisama istuda ning pärastlõunal ehk ujuda ja puhata vaid veerandtunnise taksosõidu kaugusel asuvas Ancòni rannas, mida peetakse Kuuba lõunaranniku kauneimaks.

8. päev. Teeme matka Topes de Collantes’i looduskaitsealal. Paaritunnine jalgsimatk oru põhja premeeritakse türkiissiniste looduslike basseinidega ning ka rada ise on ilus. Pärast lõunat aga asume teele Sigade Lahes asuvale Playa Larga’le, kuhu jõuame õhtuks.

9. päev. Puhkus! Maalilisel Playa Largal on merevesi soe, rannaliiv kuum ning loomulikult saab laudadest kokkuklopsitud rannabaarist ka jääkülma mojito’t. Siin veedame kokku 3 ööd, 2 täispäeva. Ööbime kodumajutuses otse mere ääres.

10. päev. Nendega, kel rannal peesitamisest villand, teeme loodusmatka Cienaga de Zapata mangroovidest tulvil märgalal, kus elavad haigrud, iibised ja roosad flamingod. Üht-teist jagub ümbruskonnas avastamiseks ehk veelgi.

11. päev. Enamus päevast möödub veel rannapuhkuse tähe all, õhtuks aga sõidame Havannasse, tuttavasse kodumajutusse. Nendega, kel jaksu, naudime taaskord Kuuba muusikat, näiteks peenemas Vedado linnaos asuvas Ühesilmalises Kassis, või Varese ja Rebase jazzibaaris, mis oma programmiga tõestab, et Kuuba muusika on midagi palju enamat, kui Buena Vista Social Club’i cover’id.

12. päev. Havanna. Nüüd on aega ka lisaks tänavail toimuva üle imestamise külastada ka mõnda muuseumi, aga kindlasti teeme tiiru mööda eredaid linnaosi ka lahtiste vanade stiilsete Chevrlolet’dega. Õhtul aga võime minna kallile ja kitšile kalduvasse, kuid siiski Havanna ühe kuulasima, Club Tropicana cabaree-show’le, mis on püsinud avatuna järjepidevalt alates 1939. aastast saadik. See on üks väheseid Las Vegas’e stiilis klubisid, mida Castro režiim kinni ei suutnud panna ja mis ei ole palju muutunud ajast, mil Graham Greene kirjutas oma kuulsa romaani „Meie mees Havannas“.

13. päev. Iga ilus asi saab ükskord otsa. Viimane võimalus osta kaasa suurepärast rummi, sigareid ja kohvi. Õhtul kell stardib lennuk kodu suunas, Tallinnasse jõuame 14. päeva õhtuks, enneolematute elamuste ja uute sõprade võrra rikkamana.

Hinna sees on kõik transfeerid ning majutus ja loomulikult kogu retk vastavalt programmile. Samuti on hinnas kõik hommikusöögid.

Hinna sees ei ole ülejäänud toitlustus, mida saame otsustada jooksvalt, kõikide soove silmas pidades. Süüa pakuvad nii meie valitud kodumajutuste perenaised, aga loomulikult asub ka Kuubas rohkelt erinevas hinnaklassis restorane. Just viimaste aastate reformide valguses on Kuubale tekkinud suur hulk erarestorane, mis võivad asuda veidi varjul, kodudes ja tagahoovides, kuid pakuvad enneolematuid kulinaarseid emotsioone värskeimatest mereandidest. Samuti ei kuulu hinna sisse reisikindlustus, otseselt programmi mittekuuluvad lisaekskursioonid (mida ei ole ka programmis kirjas, aga mida on mõnel pool võimalik korraldad), ühesõnaga kohad, kuhu võib-olla kõik ei soovi samaaegselt minna. Lisatasu eest on ka Club Tropicana cabaree-show (ca 70 eurot) ja Kuuba turistiviisa (30 eurot). Õhtustele väljaslkäimistele ning toidule kuluvat summat on muidugi raske ennustada, kuna inimeste sellekohased soovid erinevad. Kui arvestad ca. 800 euroga kogu reisi peale, on selle eest kindlasti väga rikkalikult söödud, joodud, õhtuti väljas käidud ning Kuuba sigarid ja rumm kingitusteks samuti olemas.

Öeldakse, et Kuuba on koht, mida peab mitte nägema, vaid kogema. Seetõttu ei ööbigi me näiteks turvalistes, päriselust distantseeritud suurtes ketihotellides, vaid Kuubal väga levinud kaunites kodumajutustes. Lisaks maagilisele arhitektuurile saame just niimoodi kõige paremini kohalikega jutu peale, sest pererahvas neis pesades on alati sõbralik, külalislahke ning abivalmis. Igal juhul läheneme kõikidele olukordadele loovalt ning leiame, et just selline reisimisviis vastab kõige paremini Lõuna-Ameerika spontaansele elustiilile.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe kohtumise, kus saame tuttavaks ja arutame läbi riietuse ja varustuse küsimused.

Lisaks palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade (reisitingimused) ning põhimõtetega.


Tunned huvi ja soovid reisi kohta rohkem infot, võta meiega ühendustTahad edaspidi infot põnevate reiside ja heade pakkumiste kohta, siis ühine meie uudiskirja saajatega.

Lisa arvamus

Märkus: HTML kood ei ole lubatud!
    Halb           Hea

Jäta maha eelarvamused, sest me läheme Kuubale!

Reisi algus: 1. oktoober 2018

  • al. 2,300 €/in.

  • või 86 €/kuus